Üretim Planlama

Hangi tarz üretim yapıyor olursanız olun tüm üretim süreçleriniz planlama ile başlar. Bu nedenle bir birim mamul için, bahsedilen bu süreçlerin tamamının analizleri yapılarak raporlara dökülmesi ve doğru bir üretim planlaması yapılması gerekmektedir.

ERP sistemleri üretim öncesi planlarınızın oluşturulmasının yanı sıra, esnek yapısı sayesinde üretim sürecine müdahale etmenize, zorunlu ya da özel değişikliklerin yapılmasına ve bu sürecin baştan sona izlenerek yönetilmesine olanak tanır.

Üretim / Planlama

Üretim Planlamada Comport

Üretmek demek, hayatta olduğunuzu hissetmek demektir. Bir ürün üretmek, bir fikir üretmek veya bir çözüm üretmek düşünceyi, planlamayı, karar vermeyi, cesareti ve emeği harmanlayarak faaliyete geçebilme kabiliyeti gerektirir. Bu unsurların yanı sıra işin diğer yarısını oluşturan kaynak - kapasite kullanımı ve maddi unsurlar da bulunmaktadır.


Comport ERP planlamadan maliyetlendirmeye, iş gücünden tedarik zinciri ve stok yönetimine, fire oranları hesaplamasından ambalajlama maliyetlerine kadar bütün süreçleri yönetip kontrol edebileceğiniz iş uygulamaları bütünüdür. Reçeteli üretim, çoklu mamul üretimi (Ürün parçalama) ve fason üretim aşamalarını, kolay kullanımı ve esnek yapısı sayesinde baştan sona izlenerek yönetilmesine olanak tanır.

Reçeteli Üretim Planlama

Reçeteli Üretim Planlama

Üretim reçeteleri oluşturarak, üretilecek mamul için önceden belirlenmiş standartlar ve oranlar doğrultusunda üretim yapmanızı ve her zaman aynı ürün kalitesinde çıktı almanızı sağlar.

Üretim reçetelerinin oluşturulması ile yarı mamul gibi girdilerin her defasında yeniden hesaplanmasında kaybedilen zamanı size kazandırır. Oluşturulan özel metotlar sayesinde daha verimli bir üretim süreci sunar.

Üretilecek her mamul için ayrı ayrı üretim reçetesi oluşturabilir, bu sayede çok katmanlı ve çeşitli üretim süreçlerini hızlı ve etkin bir biçimde yönetebilirsiniz. Dilediğiniz zaman üretim reçetelerini güncelleyebilirsiniz.

Hazırlanan üretim reçetelerini üretim emirleri ile ilişkilendirerek günlük, haftalık ya da aylık olarak üretim planları oluşturabilirsiniz. Belirlediğiniz zamanda üretimi devreye sokabilir, esnek yapısı sayesinde gerekli durumlarda üretim sürecine müdahale ederek, zorunlu ya da özel değişikliklerin yapılmasını gerçekleştirebilirsiniz.

Üretim Emirleri

Önceden oluşturulmuş üretim emirleri ile planlarınızda belirlenen zamanlardaki üretimler devreye sokulur. Reçete kodu, Reçete Adı, Parti-Lot No, Seri No, Fiş Giriş ve Çıkış No’ları ile mamulün hangi seri numaralı yarı mamulden, hangi üretim reçetesinden, hangi tarihte üretildiği gibi bilgilere ulaşabilir, tüm üretim aşamalarını izleyebilirsiniz.

Üretilen ürünlerin maliyetlerini çıkarabildiğiniz gibi üretim firelerini de otomatik olarak hesaplayabilirsiniz. Üretim için kullanılan ham maddeler stoktan otomatik olarak düşer ve üretilen ürünler stoklarınıza yine otomatik olarak giriş yapar. Profesyonel raporlar sayesinde maliyetlerinizi, fire oranlarınızı, verimliliğinizi ve karlılık oranlarınızı istediğiniz zaman en ince detayına kadar kontrol edebilir ve isterseniz bu raporları farklı dosya uzantıları ile (Excel, Word, PDF, HTML vb.) çıktı alabilirsiniz.

Kullanılan yarı mamulün üretim çıktısı sonunda bir birim mamul için hangi oranda fire verdiğini hesaplarınıza ekleyebilirsiniz ve üretim çıktılarını belirlenen depolara sevkini sağlayabilirsiniz.

Üretim Emirleri
Üretim Süreç Takibi

Üretim Süreç Takibi

Üretim Aşamaları takibi ile üretim süreçlerinizi takip edebilir böylece hammaddelerin hangi bantta, kim tarafından ve hangi işlemlere tabii tutulacağını planlayabilirsiniz.

Üretimin hangi makinede, hangi bantta ya da hangi üretim operatörünün sorumluluğunda olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Makine çalışma sürelerini, makinelerin bakım onarım zamanlarını periyodik olarak takip edebilirsiniz.

Üretim süreci içinde hammaddelerin hangi bantta ve ne kadar süre kaldığını raporlayabilir bu sayede üretim aşamalarına da hakim olmuş olursunuz.

Fason Üretim Takip

Comport ERP profesyonel üretim modülleri dışında fason üretim modülü ile de işletmenize hız ve verimlilik kazandırmaktadır.

Fason üretim özelliği ile farklı firmalara yaptırdığınız mamuller için mamul-yarı mamul takibi yapabilir, alınan – verilen fason fişleri ile ürün takibi yapabilir ve fason fişlerinin tiplerine göre stok hareketlerinizin giriş veya çıkış işlemlerini oluşturabilirsiniz.

Fason olarak başka bir firmaya yaptırılan mamuller için mamul, yarı mamul, hammadde takibini yapar.

Verilen fason ve alınan fason fişleri ile hem dışarı verilen fason üretimleri hem de fason olarak kendi ürettiğimiz mamuller takip edilebilir.

Kaydedilen fason fişleri fişin tipine göre stok hareketlerinde bir giriş veya bir çıkış hareketi oluşturur.

Fason fişlerinin carilere etkisi ise dekont ya da faturalarda bir hizmet faturası olarak gerçekleşir.

Fason Üretim Takip

Size Hemen Yardımcı Olalım

Bize Sorun