Sizce biz yazılım alırken neler yapıyoruz!?

Bizler de yazılım satın alıyoruz. Geliştirme araçları, güvenlik yazılımları, görsel kullanıcı etkileşim bileşenleri vs. Bizler nasıl yazılım seçiyoruz sizce? Sadece seçmek için bazen 1 ayımızı harcıyoruz desek!

Yazılım bir mal değil bir hizmettir.

Bir program satın aldınız ve çeşitli sebeplerden dolayı program çalışmıyor, client kullanıcılar (network (ağ) da ki kullanıcılar) programa ulaşamıyor, virüs yazılımınızı tahrip etmiş veya işletim sistemi çökmüş ve bilgisayarcınız işletim sistemini yeniden kurmuş o yüzden program ortalıkta bile yok veya bilgisayarınız çalındı ve elinizde sadece son yedekler var. 1 senedir hiç desteğe ihtiyaç duymadığınız o yazılım o an o kadar önemlidir, o an o kadar hayati bir hal alır ki inanamazsınız! Kıyamet senaryosunu size hep anlatırlar ama başınıza geleceğini hiç düşünmezsiniz! Bir düşünün. İşte o zaman firmaya ulaşamadınız veya firma size “bu durum bizim desteğimiz dışında dedi” ise işte kıyamet vaktidir. Çok sinirlenseniz de, en basit “Cari Hesap Takip” programı bile başınıza öyle bir bela olur ki. Güncel Alacağınızı ve Borcunuzu başkalarına sorar duruma gelirsiniz!

İşletmeniz için yazılım nasıl seçersiniz?

Program kavun olsaydı keşke ama maalesef değil. Ön muhasebe programı alırken dikkat edilmesi gerekenler diye bir makaleye pek rastlayamazsınız. Özellikle ticari yazılım seçmek gerçekten zordur ve bu zorluğa çoğu kimse pek katlanmadan kısa yoldan gider. Bize göre ticari yazılım satın alanların yarısından fazlası bilinçsizce yazılım satın alıyor. Size doğru yazılım satın alabilmeniz için 7 adet madde öneriyoruz:

Mutlaka ön muhasebe programının demosu ile çalışın. Gerçek verileri girmek ve programı satın almış gibi davranıp programı iyice yorun.
Test edin. Programın verilerine güvenmeden size verdiği sonuçları test edin. Mesela bir fatura girişi yapın alt toplamı test edin veya indirimi doğru hesaplayıp hesaplamadığına bakın.
Mutlaka ama mutlaka referansları arayın. Eğer web sitelerinde referansların telefonlarını yazmamışlar ise firmadan tamamını isteyin. Onların kendi isteklerine göre referans telefon numaraları vermelerine asla razı olmayın.
Senaryolar oluşturun. Mesela bir müşteri geldi size sipariş verdi, sonra siparişi yarı yarıya karşıladınız. Bunu programa ifade edemiyorsanız sipariş modülü nakavt olmuştur. Veya birden fazla irsaliyeyi tek faturada faturalamak isteyin (kesinlikle başınıza gelecek) eğer bu özellik yok ise fatura için başka özelliğe bakmaya gerek bile kalmadı. Programı zorlayın…
Raporları inceleyin. Raporları inceleme aşamasına gelmek için programa bir hayli veri girmek ve detaylı incelemek gerekir. Her rapor hemen oluşmaz.Raporlar konusunda sizi daha satın almadan tatmin edemeyen bir program ve ekip ileride başınızı ağrıtacaktır.
Bir programı denemeden almak veya etrafa sorup yine denemeden program satın almak sırf etraftaki herkes kuyu suyu içiyor diye kuyudan su içmeye benzer. Araştırmacı olun.
En iyi program yoktur size en uygun olan program vardır. 400.000$ lık bir yazılımı size hediye etseler inan kullanamazsınız. Personelinizin eğitiminden tutun, programı kullanacak donanıma kadar birçok parametre vardır. İyi hesap yapın.

 
Kurumsallığa ilk adımı, fatura ve ödemelerinizi takip etmeye başlayarak atabilirsiniz.
Copyright © 2015 Comport