Hakkımızda

Hakkımızda

Nanosoft Yazılım San. ve Tic. Ltd. Şti. Yazılım ekibi, ilk olarak 2001 yılında bir araya geldi. (Comport A.Ş. Teknoparkta faaliyet gösteren AR-GE şirketimizdir) Yazılım ekibi o tarihten 2004 yılına kadar bir çok sektör için yazılım çözümleri üretti.. İlk etapta bu çözümler genellikle Cihaz Otomasyonları, Sipariş Takip, Personel Takip, Üretim Takip, Maliyet Analizi ve Üretim Planlaması üzerine geliştirilmiş yazılımlardan oluşmaktaydı. Bu süreç içerisinde onlarca farklı sektör için geliştirilen özel yazılımların hepsinin de finans yazılımına, yani muhasebe altyapısına entegre edilme ihtiyacı bugünkü Comport Muhasebe ve Ön Muhasebe Ticari Yazılım Çözümlerinin temelini oluşturmuştur. 2004 yılında altyapı çalışmalarına başlanmasıyla birlikte günümüze kadar geçen sürede gelişmeye devam etmiş olup bugünkü stabil, güçlü ve fonksiyonel halini almıştır ve her geçen gün hız kesmeden gelişmeye devam edecektir.

"Comport" markasının oluşumu sırasında üzerinde en çok durulan, diğer programlarda olmayan ve fark yaratacak olan başlıca iki unsur vardı. İhtiyaç olan her şeyi ekranda hemen göstermek ve çok fazla eğitime gerek kalmadan programın kullanımına yol göstermesi. Yani genel kullanım mantığının programın her yerinde olması. Maksimum pratiklik ve kolay kullanım… Bu unsurların programın ana mantığına yerleştirilmesi “Comport” in beğenilen ruhunu oluşturdu.

İlk olarak 2005 yılı başlarında ilk versiyonları dağıtılmaya başlanan Comport Ticari ön Muhasebe Programı, 2008 yılı sonunda Türkiye genelinde satışa çıkmış olup günümüzde binlerce firmaya çözümler sunmaktadır.

Comport ticari yazılım ekibi ürününü piyasaya sürmesinin ardından gelen bilgiler ışığında bir yandan üründe iyileştirmeler yaparken bir yandan da çok önemli veriler elde etmişti. Piyasada neredeyse kemikleşmiş bayi ağları ile yüz binlerce kullanıcıya sahip ve yanlarına yaklaşılması imkansız olan yazılım firmaları ve programları vardı. Comport ekibi, çokta fazla alternatifi olmayan müşterilerin mecburen almak zorunda kaldıkları bu programların; aslında çok da kullanıcı dostu olmayan, karmaşık, gerçek ihtiyaçtan uzak, herkese çözüm üretebilmek için keşmekeş olmuş veya bazılarının gerçekten yetersiz oldukları gibi önemli ayrıntıları fark etti ve bu detayların üzerinde çalıştı. Bunlara ilave olarak piyasadaki bu programların, satış sonrası hizmetlerini veren bayilerin yeterli bilgiye sahip olmamalarından kaynaklı problemleri, programları tam anlamıyla kullanmak için neredeyse kullanıcıların 3-6 ay gibi bir süre kursa gitmek zorunda kalmaları, gözden kaçmayan diğer detaylardı.

Comport ekibi diğer yazılım firmalarının yazılımlarını bu detayda incelediğinde finans yazılımı alanında atacağı kararlı adımlarla piyasada adından çok söz ettireceğini ve en çok değer verdiği kullanıcı fikirlerini ön planda tutarak “Kolay ve Kullanışlı” ürün felsefesini yayacağını öngörmüştü.

Comport yazılım ekibi Comport’in bu derece başarılı olmasından dolayı 2009 yılı başında elindeki diğer 12 programın geliştirmesine son vererek, tüm haklarını farklı firmalara satarak sadece Finans ve Ticari Programlar alanına odaklandı.

Comport çalışmalarına paralel olarak organizasyon içerisine 2010 yılının 3. çeyreğinde 2. bir kadro daha kattı ve yazılımlarını internet alanına taşıma projesini başlattı. Buradaki amaç Comport Ticari programını internetin yetenekleri ile güçlendirmekti. Comport’e internetin gücünü katarken Comport web yazılım ekibi bir yan ürün geliştirdi. Bu yan ürün ile dünyaca ünlü Joomla, WordPress, Mambo, Drupal, Radiant, gibi yabancı içerik yönetim sistemleri arasına bir Türk içerik yönetim sistemini katmak istedi.

Comport web yazılım ekibi 2010 sonunda WTSY (Web Tabanlı Site Yönetimi) isminde bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) çıkartı, fakat marka tescilinde çıkan sorunlar nedeni ile ürününü piyasadan çekmek zorunda kaldı. Ayrıca o günlerde sözü çokça edilen yeni Türk Ticaret Kanunu taslağı nedeni ile piyasada birden bire onlarca içerik yönetim yazılımlarının (CMS) oluşması nedeniyle Comport ürünü E-Ticaret Sistemine çevirme kararı aldı. Comport 2012 yılı sonuna doğru Kukla markası altındaki E-Ticaret Sisteminin tescilini aldı. Ürünün Beta sürümünün kullanıcılar tarafından kullanılıp beğenilmesi sonucunda Kukla, son testlerinden de geçerek profesyonel ticari hayatına 2012 yılında başladı.

Tüm bu çalışmalar neticesinde “En Pratik Ticari Program” sloganı ile eğitim almadan kısa sürede işletmenizin hesabını tutmanızı sağlayacak olan Comport, etkin kullanımıyla “İşletmenizin Boy Aynası” unvanını taşıyacak olgunluktadır.

Bizi tercih eden tüm müşterilerimize teşekkür ederiz…