E-Ticaret siteniz hala Comport‘lu değil mi?

Geleceğin e-ticaret yönetim şekli…

Ürünlerini ve ticaretini internet ortamına e-ticaret siteleri vasıtası ile  taşımayan şirketlerin pazarlarının azalacağı ve hatta yok olacağını istatistikler çok net ortaya koymaktadırlar.  Hatta insanlar mutfak ihtiyaçlarını bile internetten sipariş vermeye başladığı bugünlerde sizin müşterileriniz belki bu sezon, bu yıl için size sadık olabilir. Fakat değişimler toplu olur. Bir anda işlerin kesilip, insanların bir anda daha kolay alışveriş yöntemlerine doğru gidişini iflas ederek anlayabilirsiniz.

Peki bunlar bir e-ticaret sitesi kurarak olabiliyor mu? Sadece e-ticaret sitesi ile gelen yoğun talepleri doğru yönetebilecek misiniz? En önemlisi e-ticaret sitesi sizin stoklarınızda bulunan gerçek ürün miktarını anlık nasıl bilebilir? Stoklarınızda kalmayan bir ürün internet ile sipariş edilir ise o ürünü acilen temin etmek zorunda kalırsanız büyük ihtimalle ya siparişi iptal etmek zorunda kalacaksınız ki bu da müşteri kaybına neden olur, ya da ürünü pahalıya satın almak zorunda kalacaksınız. “Mal alınırken kazanılır” sözünün ne kadar tartışma kabul edilmez bir doğru olduğu büyük firmaların satın alma departmanlarına verdiği yüksek önem ile perçinlenmiştir. İnternette olmak demek, bazen yok olmak demek olabilir…

 

Comport X nedir?

Comport X 3 adet sistemi birleştiren sistemi adıdır.

 1. Comport ERP Muhasebe paketi
 2. Comport Kukla e-ticaret paketi
 3. Comport Entegrasyon Modülü

Mevcut diğer sistemlerin dezavantajları nedir?

Aslında büyük çapta iş yapan ünlü e-ticaret sitelerinin hiçbirisi kendi başına çalışan bir e-ticaret sitesini yani bir muhasebe programı ile %100 beraber çalışmayan bir sistemi kullanmaz, kullanamazlar. Düşününki günde 1000 sipariş alan bir e-ticaret siteniz var.  Tüm bu siparişlerin bir muhasebe programına aktarılması ve faturalarının program ile kesilmesi lazım, pratik olarak site üzerinden sadece fatura yazdıran çözümler var. Peki aşağıdaki sorunlar ne olacak?

 1. Satılan ürünlerin stok sayısının programdan düşmesi gerekir. Eğer bu yapılmaz ise hiçbir zaman hangi ürünlerin stoklarınızda tükendiğini bilemeyeceksiniz. Bu durumda da stoklarınızda olmayan ürünler e-ticaret sitenizde hala listelenmeye devam edecek.
 2. Müşterilerin finansal hareketlerinin muhasebe programında tutulması gerekir. Müşterilerin finansal hareketlerini muhasebe programında tutmaz iseniz ciro raporlarınız hep yanlış olur ve zarar mı kâr mı ettiğinizi veya ne kadar kâr ettiğinizi bilemezsiniz.
 3. Mağazanızda yaptığınız satışlar veya aldığınız siparişlerin e-ticaret sitesine çok acil bildirilmesi gerekir ve siparişlerin acilen satışa kapatılması gerekir. Zira siz ürünleri bir sipariş ile bir müşteri için ayırdığınız halde site üzerinden hala siparişe açık olabilir.
 4. Fiyatların acil güncellenmesi özellikle sitesinde 10.000 kalem ürün barındıran firmalar için çok büyük sorundur. Neredeyse 1 personel sırf bu iş için ayrılmış olur. Gün içinde fiyatı değişen ürünlerin ayrıca bir de e-ticaret sitesinde fiyatlarının güncellenmesi çok uzun süren bir iş olacaktır.
 5. Bu güne kadar gelmiş yapılara göre ürün isim ve özelliklerinde değişiklikler genelde ön planda olduğu için e-ticaret sitesi üzerinde güncellenir. Aynı işlemler muhasebe programında da yapılması gerekir ama kimsenin bunu yapacak gücü kalmaz ve önemsenmez. Aradan 1-2 yıl geçtiğinde ise e-ticaret sitesindeki ürünlerin neredeyse yarısının isimleri ve özellikleri Muhasebe Programınızdaki ile farklılık gösterir. Artık satılan hangi ürün hangi firmadan temin ettiğiniz ürün bilemezsiniz.
 6. Maliyet analizi için en basit hali ile aşağıdaki 3 adet bilgiye ihtiyaç vardır. Bunları bilmediğiniz takdirde gerçekten kâr edip etmediğinizi raporlayamazsınız. İki ayrı veri kaynağından rapor çekerek bu işleri yapamazsınız. Tüm bilgiler tek bir programdan tek bir veri kaynağından gelmelidir.
  • İşletme giderleriniz
  • Satılan ürünün alış fiyatı
  • Satılan ürünün satış fiyatı.

Comport X tüm bu problemleri ortadan kaldıracak Finans, Stok, Sipariş ve e-ticaret yönetimlerinin hepsini tek bir kaynaktan yapan sistemdir.

E-Devlet’e hazır;

E-fatura, e-arşiv, e-defter gibi Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartlar için hazır hale getirilen Comport Enterprise ile şimdiden hazır hale gelip hem kağıt, hem onaylatma, hem yazdırma, hem de arşivleme yüklerinden kurtulun. Geleceğe hazır olup rakiplerden her zaman bir adım önde olun.

E-Fatura veya E-Arşiv faturası göndermek o kadar basit ki! Tek yapmanız gereken normal faturanızı Comport’de oluşturup “E-Fatura Gönder” düğmesine basmak. Comport devamlı güncel tuttuğu Entegrasyon modülü ile Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) her tebliğini takip edip Entegrasyon Modülünü anında güncellemektedir.

Yapılan en büyük yanlış

Yeni kurulan işletmelerin veya ilk defa bir ön muhasebe programı kullanacakların yaptıkları en büyük hata tamamen ücretsiz program dağıtımı yapan şahısların programlarına yönelmektir.

Genelde ortada Limited veya Anonim şirket olmadığı için verileriniz güvende olmayacaktır.

Verileriniz para kazanmak amacı ile başka firmalara satılabilir veya ayarlanmış bir tarih ile ücretsiz programınız aniden çökebilir. Karşınızdaki kişi/kişiler bu yolla para kazanan ve firma olmayan kişiler olmayabilir.

Demo sürümü kullanmadan satın almak

En büyük ikinci yanlıştır. Hem size hem de yazılım firmasına zarar verir. Sadece fiyatına bakarak aldığınız programdan umduğunuzu bulamadığınızda hem yazılımı kullanmanızın çok büyük bir anlamı kalmaz hem de yazılım firmasınız haksız yere üzebilirsiniz.

Unutmayın ki 1.000.000$ değerinde yazılımlarda da “fatura” modülü var, 150.- TL değerindeki yazılımlarda da “fatura” modülü var. Sizce her ikisi de aynı olabilir mi!?

Almanız gerekenden çok daha üst bir program satın almak

Muhasebe programı satın alırken öncelikle personellerinin eğitim seviyesi ve yazılım kullanma tecrübelerini tartmanız gerekir. Çoğu firma personellerinin kullanamayacağı kadar üst seviye yazılımları almaktadır. Mesai saatleri içerisinde yazılımın kullanımını deneme yanılma ile öğrenme imkanı asla olamayacağı için de personeller programı hatalı kullanacaklardır. Bu hem yazılımı başarısız kılacak hem de personellerin yazılımı kötülemesine neden olacaktır.

Referansları aramamak

Mutlaka ama mutlaka referansları arayın. Eğer web sitelerinde referansların telefonlarını yazmamışlar ise firmadan tamamını isteyin. Onların kendi isteklerine göre referans telefon numaraları vermelerine asla razı olmayın. Yayınlanan bir referanstan bir tanesini siz seçin ve mutlaka arayın.

Doğru Yazılım Satın Alma Adımları

Ürün çözümlerine bakın

İlk olarak ürün çözümlerine bakıp tam olarak sizin sektörünüze özel bir çözüm var ise bunu okumak ve size uygun çözümü verip vermediğine bakmak en doğrusu olacaktır.

Karşılaştırma tablosunu inceleyin

Karşılaştırma tablosu en önemli bilgilerden birisidir. Çünkü karşılaştırma tablosunda aradığınız özelliklerin ince detayları vardır. Örneğin tüm muhasebe yazılımlarında “fatura” modülü vardır fakat çok az muhasebe programında “fatura” modülü içerisinde Tevkifatlı Satış, Net İndirim, Sipariş Bağlantısı veya Birden Fazla İrsaliyeyi Tek Faturaya Çağırma özellikleri vardır. Kısmi olarak faturalanamayan siparişler veya bir siparişteki bir ürünün ne kadarının faturalandığını ne kadarının sevk edilmediğini göremediğiniz bir sipariş modülü ne derece işinize yarar?!

En Önemli Adım : Ürünün demosunu bilgisayarınıza indirin.

Mutlaka ama mutlaka ürünün demosunu bilgisayarınıza indirin. Bu en önemli adımdır. Yazılımı satın almadan evvel bilgisayarınızda doğru ve hatasız çalıştığını mutlaka görün ve mutlaka her modülüne bir kayıt yapmış olun. Asla herhangi birinin vaatleri ile yazılımı satın almayın.

Senaryolar oluşturun, satın aldıktan sonra yapacaklarınızı satın almadan yapın.

Mesela bir müşteri geldi size sipariş verdi, sonra siparişi yarı yarıya karşıladınız. Bunu programa ifade edemiyorsanız sipariş modülü sizin işinize yaramayacaktır. Veya birden fazla irsaliyeyi tek faturada faturalamak isteyin (kesinlikle başınıza gelecek) eğer bu özellik yok ise fatura için başka özelliğe bakmaya gerek bile kalmadı. Programı zorlayın…

Eğitim videolarını izleyin ve senaryonuzu uygulayın

İlk önce firmanızda en çok yapmak istediğiniz işler sıralayın. Sonra bu konu ile ilgili eğitim videolarını sırasıyla izleyip hemen bilgisayarınızdaki demo yazılım kopyası ile denemeye başlayın. Başaramadığınız durumda hemen müşteri temsilciniz ile irtibata girip yardım talep edin.

En Önemli Son Adım : Rapor talep edin

Bu adım genelde hiç kimsenin aklına gelmez veya es geçilir. Halbuki bir yazılım firmasının kalitesini ölçebileceğiniz en büyük 2. testtir. Yazılıma birçok bilgi girdiniz fakat bu yazılımdan istediğiniz raporları alamadıysanız (ki şu anda hiçbirisi aklınıza gelmeyecektir) o yazılım bir işinize yaramayacaktır. Rapor departmanı olmayan bir muhasebe programı size ancak stok mevcudu ile carilerin borç alacak bilgisini verir. Rapor konusunu netleştirin.

Barkodlu Çalışma

Yeni kurulan işletmelerin veya ilk defa bir ön muhasebe programı kullanacakların yaptıkları en büyük hata tamamen ücretsiz program dağıtımı yapan şahısların programlarına yönelmektir.
Genelde ortada Limited veya Anonim şirket olmadığı için verileriniz güvende olmayacaktır.

Verileriniz para kazanmak amacı ile başka firmalara satılabilir veya ayarlanmış bir tarih ile ücretsiz programınız aniden çökebilir. Karşınızdaki kişi/kişiler bu yolla para kazanan ve firma olmayan kişiler olmayabilir.

Hızlı Satış Ekranı ile Çalışma (opsiyonel)

Muhasebe programı satın alırken öncelikle personellerinin eğitim seviyesi ve yazılım kullanma tecrübelerini tartmanız gerekir. Çoğu firma personellerinin kullanamayacağı kadar üst seviye yazılımları almaktadır. Mesai saatleri içerisinde yazılımın kullanımını deneme yanılma ile öğrenme imkanı asla olamayacağı için de personeller programı hatalı kullanacaklardır. Bu hem yazılımı başarısız kılacak hem de personellerin yazılımı kötülemesine neden olacaktır.

Teklif -> Sipariş -> Fatura Hiyerarşisi

En büyük ikinci yanlıştır. Hem size hem de yazılım firmasına zarar verir. Sadece fiyatına bakarak aldığınız programdan umduğunuzu bulamadığınızda hem yazılımı kullanmanızın çok büyük bir anlamı kalmaz hem de yazılım firmasınız haksız yere üzebilirsiniz.

Unutmayın ki 1.000.000$ değerinde yazılımlarda da “fatura” modülü var, 150.- TL değerindeki yazılımlarda da “fatura” modülü var. Sizce her ikisi de aynı olabilir mi!?

Hızlı Üretim

Mutlaka ama mutlaka referansları arayın. Eğer web sitelerinde referansların telefonlarını yazmamışlar ise firmadan tamamını isteyin. Onların kendi isteklerine göre referans telefon numaraları vermelerine asla razı olmayın. Yayınlanan bir referanstan bir tanesini siz seçin ve mutlaka arayın.

Taksit Takip Sistemi

En büyük ikinci yanlıştır. Hem size hem de yazılım firmasına zarar verir. Sadece fiyatına bakarak aldığınız programdan umduğunuzu bulamadığınızda hem yazılımı kullanmanızın çok büyük bir anlamı kalmaz hem de yazılım firmasınız haksız yere üzebilirsiniz.

Unutmayın ki 1.000.000$ değerinde yazılımlarda da “fatura” modülü var, 150.- TL değerindeki yazılımlarda da “fatura” modülü var. Sizce her ikisi de aynı olabilir mi!?

  Comport StartComport PlusEnterptise ERP
Genel Özellikler
Otomatik yedekleme
Merkez Bankasından Günlük kurların çekilebilme
Firmalar Arası veri Aktarımı Manuel
Firmalar Arası veri Aktarımı Otomatik
Listeleri her formda çağırabilme ve listelere her yerde ekleme yapabilme
Düzenlenebilir kolonlar (liste biçimlendirme)
Gelişmiş sağ tuş menüleri
Listeler Arama
Filtreli Arama
Sınırsız sayıda yeni firma açabilme
Raporların Excel, XML, PDF, Text vs. formatlarına aktarımı
Ağ Ortamında çok kullanıcılı olarak kullanabilme
Otomatik versiyon güncelleme
Güvenli ve Kolay Yönetilen Veritabanı Yapısı
Sürükle bırak yöntemiyle kolay form (fatura gibi) dizaynı
Kopya ekle ile her kartın, ve fişin alternatif kopyalarını üretebilme
Seçimi süz tuşu ile üstünde bulunduğunuz kayıdın ortak kayıtlarını anında süzebilme
Kayıt süz ile listede istediğiniz birden fazla koşul ile filtre uygulayabilme
Yetki filtreleri ile izin vermediğiniz alanların görülmesine engel olabilme
Listelere varsayılan filtre uygulayabilme
Kullanıcıları yetkilendirme : Tüm modüllerde ve tüm işlemler için okuma, yazma, silme ve değiştirebilme yetkileri
Yeni yıl devir işlemleri
Min. Max. seviye Uyarıları
Maliyet Analizini FIFO veya Ortalama maliyet yöntemine göre yapabilme
Yedek alma ve Yedek Geri Yükleme (manuel)
Her kayıdın kimin tarafından yapıldığı, değiştirildiği bilgisinin tutulması (kayıt geçmişi)
Excelden programa veri aktarabilme
Modüller arası tuşlar ile geçiş
Barkodun her yerde her listede kullanımı
Özel kod listelerine uymaya zorlama
Sorgular modülü ile SQL dilini kullanarak istediğiniz raporu kendiniz oluşturabilirsiniz
Koşullu biçimlerdirme ile listeleri istediğiniz koşula göre renklendirebilme
Kur geçmişi ve raporları
Stok sıfırın altında iken satış yaptırtmama özelliği
Satış da stok sıfırın altındaysa uyarma özelliği
Stok mevcudu eksiye düştüğünde bile satış yaptırtabilme
Sistem dövizinin kullanıcı tarafından değiştirilebilmesi
Liste içerisinde kelime arama özelliği
Belge Onayı ile Onay Yetkisi olan kullanıcıların belgeleri onaylaması veonaylanan belgelerin silinememesi
Dövizli Çalışma
Daha sağlam ve güvenilir bir veri tabanı olan MS SQL veritabanı kullanımı
Her modüle özel sık kullanılan raporlara modül içinde kısa yollar le hızlıca ulaşabilme (rapor aramaya son)
Kişiye özel tema seçebilme, görünüm ve renkleri kişiye özel ayarlayabilme
Ağaç yapılı Çok Detaylı kullanıcı yetkilendirmelerine imkanı
Tüm modüller de ribbon menü ile her işlemin kısa yolu, gelişmiş menü sistemi
Fatura, İrsaliye, Sipariş belgelerinde belgeye özel kur uygulaması
Proje takibi yapabilme ve farklı proje ve şantiyelerin gelir giderlerinin hesaplanması
Rota planları ve takibi
Tüm fiş ve kartlarda belge bağlama seçeneği ile herhangi bir Ms-Office, PDF dosya biçimlerinde ya da diğer herhangi bir dosyayı bağlayıp, daha sonra belgeyi hızlı açıp, değiştirme imkanınız vardır
Bugün raporlarında listelenen güne ait kart ya da fişleri açabilir yetkiniz dahilinde değiştirebilirsiniz
Filtre sakla ile stokları filtreleyip fatura ya da siparişinize stok seçerken sadece ihtiyacınız olan stokları listeleyebilme. Stok listenize her girişte filtreyi yeniden uygulama gerekmez
Silinen belgeleri listeleme
Alt listelerde de koşullu biçim uygulayarak dikkat çekmek istediğiniz alanları boyayabilirsiniz.
Filtrelenen stoklar için toplu barkod yazdırma yapabilir, yazdırılacak barkod adetlerini her stok için ayrı ayrı belirtebilme
Yazılımın farklı dillere çevrilebilmesi
Otomatik Versiyon Güncelleme
Profesyonel rapor modülü
Profesyonel rapor modülü
Stok kartları
Max. Min. Stok mevcudu uyarısı
Bağımlı stok birimi tanımı yapabilme (1 kolide 24 adet vardır gibi bir tanım yapabilme)
Stoğun depo mevcutlarını görebilme
Stok kartına lokasyon tanımları yapabilme, lokasyonlarla Alış Satış ve stok lokasyon hareketleri yapabilme
Stoğa ait tüm alış, satış ve alternatif fiyatların tanımlanabilmesi
Tevkifatlı stok tanımı
Ötv oranı girebilme
Stoğa sınırsız sayıda resim ekleyebilme
Stok kartına anında barkod tanımlayabilme
Stoklara otomatik barkod üretebilme ve Barkod yazdırma
Barkodları her türlü etikete yazdırabilme ve özel barkod yazıcıları ile çalışabilme
Barkod hata denetimi
Üretilecek stoğa hızlı üretim için hammadde listelerini stok kartı penceresinde girebilme
Farklı para birimleri ile stok fiyatı verebilme
Stoğa birden fazla türde barkod tanımı yapabilme
Stok notları bölümü
Özel kodlar ile istediğiniz özel tanımı ekleyebilme
Stokları gruplayabilme
Teraziler ile çalışabilme
Fiyat ayarlama ile toplu satış fiyatı ayarlama
Kdv ayarlama ile stok kdv lerinin toplu düzenlenmesi
Stok seri numaraları ve garanti takibi
Barkoda özel birim, fiyat ve departman bilgisi tanımlayabilme
Aynı stok kartı içinde sınırsız fiyat tanımlama ve görme
Stok kartında sınırsız birim tanımlama ve bağdaştırma
Stok fiyat grupları oluşturarak, Alış Fiyatı, Satış Fiyat, İskontolu Fiyat gibi fiyat adları tanımlayıp, stok kartında fiyat ismine göre fiyatları girme ve değiştirme imkanı sağlar
Ürünlerin birimlerine göre fiyat tanımlayabilme
Ürünlerin birimlerine göre farklı para birimleri ile fiyat tanımı yapabilme
Ürünlere ctok grubu ve cari grubuna göre iskonto tanımları yapılabilir
Depo Mevcutları ile depolara göre ayrıntılı stok mevcutları alınabilir
Depo Mal talebi fişleri ile depoların mal taleplerinin yönetilmesi
Toplu stok güncelleme ile seçili stokların grup, özel kod, marka, kategori, kdv, ötv gibi birçok alanı toplu olarak değiştirebilir
Fiyat ayarlama modülü ile istenen özelliklerde ki stoklar için hızlı fiyat girişi ya da belli kurala göre toplu fiyat ayarlaması veya fiyat çoğalma işlemi yapabilme
Alternatif stok (ürünlere muadil ürün belirleme)
Stoklara ağaç yapılı kategori tanımlama
Takım ürün modülü ile takım haline getirilmiş ürünleri satışı halinde alt ürünlerin otomatik stoktan düşmesi
Stoklarda Alış için farklı KDV, Satış için farklı KDV kullanımı
Ürün alımlarında kalite bilgisi girişi
Ürün satışlarında kalite bilgisine göre çıkış
Stoklarda Alt stok (varyant : örn : renk beden) kullanabilme
Stok birleştirme ile fazladan açılan ve hareketi olan stokları başka bir stok ile birleştirebilir ve bu sayede stokun hareketini diğer stok kartına aktarıp stok karmaşasını azaltma
Günlük ürün fiyatı ayarlama
Kampanya modülü - tarih kriterine bağlı fiyat tanımı yapabilme (gelecek özellik)
Cari Kartlar
Cari Hesapları Gruplara ayırabilme (Alıcı, Satıcı, Masraf, Personel, Ortak)
Cari karta para birimi tanımlayabilme böylece bakiyesini hep seçtiğiniz para cinsinden görebilme
Cari karta varsayılan fiyat verebilme
Cari karta vade tanımı yaparak her fatura kesildiğinde otomatik vadelendirebilme
Cari karta fatura adresi ve sevk adreslerini farklı girebilme
Cari risk limiti verebilme
Cari karta özel plasiyer tanımı yapabilme (müşteri temsilcisi atamak gibi)
Cari kartı adresler modülüne kopyalayabilme
Cari karta özel fiyat ayarlaması
Cari karta sınırsız resim ekleme
Cari karta özel fiyat tanımı yapabilme
Cari risk limit uyarısı dışında, riski geçmese de vadesi geçen cariler için satış anın uyarı alabilme gerekirse bu tip carilere satışı durdurabilme
Cari hesap özetinde istenilen satırdan sonra (ekstre) mutabakat notu ekleyebilme
Cari karta iki tarih arası anlaşılan fiyatı belirleme (gelecek özellik)
Fatura / İrsaliye
Faturada tevkifat uygulayabilme
Ek Vergi (ÖTV)
Farklı para birimlerinden fatura kesebilme
Faturayı, nakit ile kapatabilme
Faturayı, banka havalesi kapatabilme
Faturayı, taksit ile kapatabilme
Faturayı pos kart ile kapatabilme
Faturada Plasiyer seçebilme özelliği
Plasiyer Kâr marjını belirleyebilme
Faturada, o fatura için toplam plasiyer primini hesaplayabilme
Faturada tek tuş ile tüm KDV leri iptal edebilme
Faturada irsaliye bağlantısı
Faturaya birden fazla irsaliye bağlantısı yapabilme
Faturada hizmet ve masraf satırı ekleyebilme
Faturada sınırsız dip iskontosu uygulayabilme
Faturada 4 adet satır iskontosu ekleyebilme
İskontoyu tutar olarak girebilmek
İskontoyu yüzde olarak girebilmek
Faturada net indirim uygulayabilme
Faturada sipariş bağlantısı
Satış faturası içinde net kârını görebilme
Satış faturasında satılan ürünlerin hangi alış faturalarından çıktığını görebilme (FIFO)
Fatura içinde stoğun fatura carisine göre hareketlerinin alınabilmesi
Faturaya vade ekleyebilme (Cari kartta daha evvel belirtilmiş vadenin otomatik eklenebilmesi)
Faturada 4 satır açıklama ekleyebilme
Faturada sevk tarihi yazabilme
Faturada sevk adresi yazabillme
Maliyet : Faturadaki masraf satırlarının stokların maliyetine ağırlıklı ortalamasın göre dağıtılabilmesi
Fatura ekranından çıkmadan yeni kayıt ekleyebilme
Faturanın para biriminin tek tuş ile değiştirebilir stok fiyatlarının otomatik farklı para birimlerine çevrilmesi
Alış faturalarında farklı depolardan giriş yapabilme özelliği
Satış faturalarında farklı depolardan çıkış yapabilme özelliği
Faturanın tüm yazıcılardan çıktı alınabilmesi
Fatura tasarımının sürükle bırak yöntemi ile kullanıcı tarafından tasarlanabilmesi
Faturada iken stok kartını açabilme
Faturada Seri-No nun otomatik artma özelliği
Faturada farklı birimler ile satış yapabilme
Alış-Satış iade faturaları kesebilme
Barkod ile hızlı satış yapabilme
Bir stoğa ait alış fiyatları değiştiğinde otomatik olarak fiyat güncelleme ekranı gelmesi
Fatura içerisinde faturaya bağlı irsaliyeleri görebilme ve bunlar üzerinde belgeno, tarih, irsaliye numarası ve özel kodlarını düzenleyebilme
Fiyat farkı faturası kesebilme : Fiyat farkı faturaları alış faturalarına bağlandığında maliyeti etkiler
Müstahsil faturası kesebilme
Masraf - Hizmet ve iskonto kartları oluşturabilme
Yazdırma yöneticisi ile faturaları toplu yazdırabilme
Faturada stoğun birim döviz fiyatının yazılıp otomatik TL karşılığının hesaplanıp TL birim fiyatı alanına yazılması
Faturada aynı barkoda sahip satırların tek bir satırda toplanması
Faturaya özel kur kullanımı
Faturadaki stokların seviyelerini görebilme
Faturada her satırın maliyetinin görülmesi
Faturada her satırın kârının görülmesi
Faturanın kendimize ait başka bir firmaya tek tuş ile aktarılabilmesi
Fatura içinde ön ödeme alabilme
Toplu fatura yazdırma modülü
Fatura ekranında stok kartların depo mevcutlarını, toplam mevcutlarını, alt stok toplamlarını anında izleyebilme
Fatura ekranında toplu fiyat tipleri güncellemesi ile tüm ürünlerin fiyat tipinin tek seferde otomatik değiştirilebilmesi
İsteğe bağlı olarak, fatura girişi esnasında maliyet fiyatı altındaki satışların kontrolü
Faturada carinin anlık stok hareketini görebilme
Müstahsil faturası
Konsinyelerin otomatik faturalandırılması
Birden fazla irsaliyenin tek faturada faturalanması
Fiyat farkı faturası
Faturada hızlı satır kopyalama
Faturaya Vade Farkı uygulayabilme
Faturada kargo gideri / komisyon ve diğer gider hesaplama ve girişleri
Faturada aynı kodlu veya aynı barkodlu satır birleştirebilme
Faturaya sipariş no ile sipariş bağlayabilme
Excel’den faturaya satır alma
Ürün alımlarında kalite bilgisi girişi
Ürün satışlarında kalite bilgisine göre çıkış
Emanet mal takibi
Konsinye giriş/çıkış ve konsinye giriş/çıkış iade
Birden fazla irsaliyenin tek faturada faturalanması
Periyodik Faturalama
Periyodik fatura planı yaparak günlük-haftalık-aylık otomatik fatura oluşturabilme
Periyodik faturaların yazdırma yöneticisi ile yazdırılması
Stok hareketleri
Alış/Satış iade irsaliyelerinin kesilebilmesi
Faturalandırılmamış İrsaliyenin tek tuş ile faturalandırılması
Fire fişi ile fiilen eksilen ürünlerin mevcuttan düşülmesi
Devir fişi ile stokların mevcut değerlerini girme
Sınırsız depo tanımlayabilme
Depo bazında lokasyon tanımlama özelliği
Mal sayım fişleri ile hızlı sayım yapabilme
Sayım raporları ile günlere yayılmış sayım yapabilme
Sarf fişi ile firma içerisinde tüketilen ürünlerin mevcuttan düşülmesi
Sair giriş, sair çıkış yapabilme
Depo
Tek ekranda depolardaki mevcut stokları görebilme
Depolar arası stok transferi yapabilme
Profesyonel Üretim
Üretim reçeteleri oluşturma
Üretim reçeteleri ile üretim emirleri verme..
Aşamalı üretim ile üretimin aşamalarını takip etme ve yönlendirme
Üretilen ürünün maliyetini çıkartabilme..
Üretim firelerinin otomatik hesaplanması
Çoklu mamül üretimi(Ürün parçalama)..
Üretim Bant takibi
Üretim süreçleri ile süreçlerin takip edilebilmesi
Üretimde Aşama kullanarak Aşama Sıralamasına göre üretim takibinin sağlanması
Lot takibi
Fason üretim
Fason olarak başka bir firmaya yaptırılan mamüller için mamül, yarımamül, hammadde takibini yapar
Verilen fason ve alınan fason fişleri ile hem dışarı verilen fason üretimleri hem de fason olarak kendi ürettiğimiz mamüller takip edilebilir
Kaydedilen fason fişleri fişin tipine göre stok hareketlerinde bir giriş veya bir çıkış hareketi oluşturur
Fason fişlerinin carilere etkisi ise dekont ya da faturalarda bir hizmet faturası olarak gerçekleşir
Hızlı Üretim
Hızlı üretim ile hammaddeleri önceden tanımlanmış ürünleri hızlı üretme
Hızlı üretim reçeteleri oluşturabilme
Üretilen ürünün maliyetini çıkartabilme
Sipariş / Teklif
Teklif verme
Teklifi tek tuşla siparişe çevirme
Siparişin içerisindeki stokların karşılanma durumunu tek tek görebilme
Siparişleri tek tuş ile faturalayabilme
Siparişleri peyderpey karşılama
Sipariş için ödeme planı oluşturabilme
Siparişte KDV tevkifatı uygulayabilme
Siparişi üretime sevk edebilme
Sipariş hazırlama modülü
Sipariş hazırlama modülü ile özel sipariş hazırlama denetimi
Siparişte sevk adresi girişi
Siparişte plasiyerli çalışma
Siparişin Üretim durumunun izlenebilmesi (Üretim aşaması çalışırken bağlı siparişin üretim durumunun çalışması)
Siparişlerde ve tekliflerde aynen faturadaki gibi iskonto, masraf, hizmet satırları ekleyebilme
Siparişi irsaliyelendirmek
Siparişe özel kur sabitleyebilir, satın alma ve satış süreçlerinde aynı kur ile hiyerarşik devam edilebilir
Teslim günü takibi ve günlük raporlamaları
Siparişte tek tık ile karşı sipariş oluşturulabilir
Sipariş içinde ön ödeme alabilme
Tedarik Talebi ve Satın Alma yönetimi
Sipariş kalemlerini listeleyip seçilen siparişleri hızlı üretime sevk edebilme
Sipariş satırlarında her kalem için ayrı ayrı görev tanımlayabilme ve bu sayede gelen siparişin hazırlanması sevkiyatı gibi işleri ilgili personele görev olarak atayabilme
Excel’den siparişe satır alma
Dekontlar
Borç-alacak dekontları oluşturabilme (cariyi belgesiz borçlandırma veya alacaklandırma)
Dekontlarda vade uygulayabilme
Toplu Dekont ile birden fazla kişiyi periyodik borçlandırabilme
Toplu Dekont ile personel maaşlarının ayarlanması
Çek/Senet
Sıralı çek/senet girişi yapabilme
Müşteri çekini/senedini cirolayıp başka cariye çıkabilme
Müşteri çekini/senedini bankaya takasa gönderebilme
Çek/senetleri tek tuş ile tahsil edebilme
Çek/senet tahsillerinde provizyon masrafı girebilme
Çek/Senetleri karşılıksız olarak işaretleyebilme
Çek/Senetleri iade edebilme
Devir çek ve senet girişleri
Çeklerde teminat çeki tanımı
Çeklerde Karşılıksız çek girişi
Kasa
Kasalar arası virman
Aynı kasaya farklı para birimleri ile para atabilme
Kasa tahsil
Kasa ödeme
Toplu ödeme/tahsil giriş fişleri
Kasadan döviz alma/satma
Kasadan bankaya para yatırma/para çekme
Masraf Carisi ile başka cari hesap adına ödeme yapmak (Avukatlık ve Müşavirlik ofisleri için çözüm)
Para sayım aracı ile kolay kasa virmanı yapabilir ve sayılan para miktarını her banknot cinsinden ayrı ayrı saklayabilme.
Bakım onarım kartları
Gider pusulası
Banka
Bankalar arası virman
Pos kart tahsil
Pos kart ödeme
Havale işlemleri
Banka işlemi girme
Pos kart banka komisyon oranlarının girilebilmesi ve otomatik kesintileri hesaplanması
Pos Kart takip modülü
Tüm kartlarda aktif - pasif seçeneği ile işi biten kartı kullanıma kapatma
Banka Kredi takibi
Taksit
Taksit Planları
Carinin borcunu ve alacağını taksitlendirebilme
Faiz uygulama
Taksit de peşinat alma
Taksit planlarını ayrı ayrı görme
Taksitleri FIFO ya göre tahsil etme
Taksitleri tek tek tahsil etme
Tahsilat tutarından az tahsil yapabilme
Ödenecek tutarı girerek istenilen tarihlere taksitlerin otomatik oluşturulması
Ödenecek taksit sayısı girerek istenilen tarihlere taksitlerin otomatik oluşturulması
Adres defteri
Girilen cari kartların otomatik adres defterine aktarılması
Tüm ölçülere göre adres/etiket basabilme
Görevler
Anımsatıcı ile görevlerin periyodik zamanlarda hatırlatılması
Görevlerin durumları, tamamlandı devam ediyor ve iptal edildi şeklinde işaretlenmesi
Tahsil görevleri oluşturarak yapılacak olan tahsilatların kim tarasfından ve kimden ne kadar tahsil edileceğinin girilebilmesi
Bugün raporları
Vadesi gelen faturaların listelenmesi
Vadesi gelen çek senetlerin listelenmesi
Minimum seviyeye gelen stokların dökümü
Bugün Ulaşması Gereken Verilmiş Siparişler
Bugün Karşılanması Gereken Alınmış Siparişler
Portföydeki vadesi gelen çek senetlerinizin listelenmesi
Vadesi Gelen Cirolu Çek Ve Senetler
Vadesi Gelen takasdaki Çekleriniz
SQL dili kullanılarak yukarıda listelenen raporların kullanıcı tarafından oluşturulabilmesi
Cihaz Entegrasyonları
Tüm Hugin yazarkasa ve POS makinaları ile entegrasyon
El terminali entegrasyonları
Teraziler ile entegrasyon
E-Ticaret Entegrasyonu (sadece Kukla e-ticaret sistemi ile entegredir)
Web den satış yapan firmalar için web entegrasyonu ile ürünleri hızlı ve kolay satışa sunabilir, web de gelen siparişleri anlık ticari yazılımınızda izleyebilir ve sevkiyat planları yapabilirsiniz
1. Aşağıdaki tablolar otomatik olarak güncellenir; (Comport Enterprise SQL muhasebe programından Kukla e-ticaret sitesine gönderilen bilgiler)
1.1. Cari kartlar
1.2. Cari Adresleri, sevk ve fatura adresleri
1.3. Stok Kartları (stok kartının içinde yapılmış tüm değişiklikler de gidecektir. Örneğin stok mevcudunun 78 iken 13’e düştü ise bu anında e-ticaret sitesine gönderilecektir.
1.4. Stok barkod listeleri
1.5. Alternatif Stoklar
1.6. Stok birim tanımları
1.7. Fiyat grupları
1.8. Fiyatlar
1.9. Stok Kategorileri
1.10. Stok Etiketleri
1.11. Takım ürün şablonları
1.12. Stok Grupları, Marka listeleri
1.13. Ürün fotoğrafları (1 adet büyük görsel yazılım tarafından otomatik olarak simge, küçük, orta ve büyük olacak şekilde 4 büyüklüğe çevrilir)
1.14. Sipariş durumları ve sevk edilen miktarlar
1.15. E-Ekstre kullanımı halinde aşağıdaki tablolar aktarılır, bunlar müşterinin ekstresini görmesi istemesi halinde kullanılması gerekecektir.
a- Kasa hareketleri
b- Banka hareketleri
c- POS kart tahsil işlemleri
d- Dekontlar
e- Çek/Senet bordroları
f- Taksit planları
g- Faturalar
h- Fatura Detayları (müşteri ister ise ekstresindeki faturaların detayını inceleyebilir)
1.16. Kukla E-ticaret sitesinden Comport Enterprise SQL muhasebe programına aktarılanlar
a- Site üzerinden üye olan müşteriler
b- Müşterinin istediği teklifler
c- Müşterinin verdiği siparişler
2. Sitede kullanılan ek modüllerin listesi
2.1. Takım ürün
2.2. Teklif (çoklu sepet ile beraber gelir)
2.3. Hediye Çeki
2.4. Puan Sistemi
2.5. Hediye ürün
2.6. Avantajlı ürün
2.7. Etiket Yönetimi (ürün karşılaştırma)
2.8. Çoklu sepet
2.9. E-Ekstre Sistemi
2.10. Banka Kredi kartı entegrasyonları
2.11. PAYU entegrasyonu
2.12. İstenilen tutarda tahsil yapabilme
Diğer
Comport Retail (hızlı satış) tanıtımı
Muhasebeleştirme
Muhasebeleştirme modülü
E-Devlet
E-Fatura, e-arşiv ve e-defter entegrasyonu
+Demo'da kısıtlama var mı?
Hayır, demo sürümde tek kısıtlama 30 günlük süredir. 30 günlük süre bittiği zaman lisans aldığınız takdirde kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Girdiğiniz veriler asla kaybolmaz.
 
Kurumsallığa ilk adımı, fatura ve ödemelerinizi takip etmeye başlayarak atabilirsiniz.
Copyright © 2015 Comport